'Soros': Film İnceleme

'Soros': Film İnceleme

9/6/2019 tarihinde Pek çok sağ kanatlı blabmouth'a iblis olan George Soros, çağdaş sahnedeki en yanlış anlaşılan insanlardan biri olmalı. En azından bu, Jesse Dylan’ın milyarder ile yaptığı geniş görüşmelerin yanı sıra, bazı hayranlarından aldıkları referanslar ve delegelerinden aldıkları sert değerlendirmeler içeren belgesel Soros'un öncülüydü. Film bazen beceriksizce yürütülür, ancak kendi lehine zamanlılığı vardır.

 

Film, Stephen Bannon ve Fox News ev sahibi Tucker Carlson gibi insanların patlamalarıyla başlıyor. Ağzına köpürürlerken, bu öfkeli gericiler Soros'u neden bu kadar tiksettiklerini asla netleştirmez. Ve bu, filmin ölümcül kusuru; Soros'un neden diğer ilerici hayırseverlerden daha fazla antipati uyandırdığını tam olarak açıklamıyor. Film, Soros'un bir finansal istikrarsızlık döneminde İngiltere Merkez Bankası'na karşı bahis yaparak servetinin bir parçası olduğunu hatırlıyor, bu yüzden belki de onu fırsatçı olarak görenlerin antipatisini kısmen açıklıyor.

 

Nobel ödüllü Bob Dylan ve Barack Obama adına Yes We Can videosu yönetmeni Dylan, her zaman net bir yapıya sahip değil, ancak Soros'a erişimden faydalandı. Milyarder hayırsever, özgeçmişinden ve onu meşgul eden sebeplerden bahsediyor. Soros, 1930'da Macaristan'da doğdu ve ailesi Yahudi olmasına rağmen Nazi işgalinden kurtuldu. Önce İngiltere'ye sonra da Amerika'ya göç etti. Geçmişi, Soros'u çevreleyen daha hızlı komplo teorilerinin bazılarını sağladı. Dedektörlerinden bazıları, Budapeşte'de yaşayan Yahudileri tanımlamak için Nazilerle işbirliği yaptığını iddia etse de, bu eleştirmenler SS birlikleri Macaristan'ı işgal ettiğinde 13 yaşında olduğu gerçeğini açıkça görmezden geldi.

 

Son zamanlarda, Trump ve yardımcıları, Soros'un göçmen karavanları Orta Amerika'dan finanse ettiği iddiasıyla, böyle bir girişim için herhangi bir motivasyona sahip olacağına dair hiçbir kanıt olmamasına rağmen. Soros'un şeytanlaştırılmasının Yahudi olduğu gerçeğiyle bir ilgisi olabilir mi? Trump'ı çevreleyen tüm anti-Semitizm ile bu kesinlikle bir olasılık. Bununla birlikte, filmin kuduz antipatisinin Soros'a olan sebeplerini daha derinlemesine araştırması gerekirdi.

 

Film ayrıca yapısında biraz saçma. Ana konudan uzaklaşan çok fazla yan yolculuk yapmak gerekiyor. Soros, on yıl önce Güney Afrika'da ayrımcılığa son verme konusunda aktifti, ancak filmin beyaz hükümetin işkence uygulamalarını reddetmesi, ana konuya biraz yabancı geldi. Benzer şekilde, filmin neden Alman Nihai Çözümü'nü bildiğini reddeden ve daha sonra tam tersine bir kanıtla karşı karşıya kaldığı Nazi yetkilisi Albert Speer'in kopyaları üzerine zaman harcadığı net değil.

 

Dylan’ın filmi, Soros’un kendisinden haber almamızı sağladığında en güçlü filmdir. Bir samimi anda, Myanmar'daki soykırımı yanlış anladığını ve kendini yanlış tarafa hizaladığını, idealist güdüleri olan insanların bile hatalar yapabileceğini kabul eden bir itiraf itirafını itiraf ediyor. Soros’un zekası ve tutkusundan kesinlikle etkilendik, ancak bu iyi niyetli doktor her zaman olduğu kadar akılda kalıcı ve beceriksiz değil.

Bu gönderiyi paylaş