'Fellini Asla Sonlandırma' ('Fellini Fine Mai'): Film İnceleme

'Fellini Asla Sonlandırma' ('Fellini Fine Mai'): Film İnceleme

9/2/2019 tarihinde Her zamanki ünlü belgesellerden farklı bir şey, Federico Fellini’nin filminin büyük başlıkları olan Fellini Never-Ending (Fellini Fine Mai), yere serpilen yarısı unutulmuş kâğıtlarla dolu düzensiz bir stüdyosu andırıyor ve duvara çizik. Program dışı unvanının ruhunda, gezinmesi en kolay film değil, aynı zamanda bulunması gereken taşlar var.

 

Fellini’nin daha az bilinen eserlerini vurgulama yolunda ilerleyen doktor, gün ışığını hiç görmeyen iki film projesinin, Tulum’a Gezinin ve G. Mastorna’nın Yolculuğu’nu hiç izlemeyen iki film projesinin ayrıntılı bir anlatımıyla ikinci yarısına kadar yürür. Film tarihçileri ve eski Fellini hayranları burada ilgisini çekecek çok şey bulacaklar.

 

Yönetmen Eugenio Cappuccio (Onun Yanında Uyuyacak), Centro Sperimentale di Cinematografia'dan mezun oldu ve Rimini'deki Fellini ailesiyle tanıştığı için derhal Marcello Mastroianni ve Fellini'nin oynadığı 1986 filmi Ginger ve Fred'de asistanlık yaptı. karısı Giulietta Masina. Konuşması, Fellini’nin yakın işbirlikçi ve Andrea De Carlo, Sergio Rubini, Vincenzo Mollica, Antonello Geleng ve grafik sanatçısı Milo Manara gibi aktörlerine kişisel yorumlar ve tanıtımlarla dokümanın çoğuna eşlik ediyor. Sonuç, birlikte insanın bir mozaiğini yaratan insanların, anların, filmlerin ve durumların bir tehlikesidir.

Fellini bir keresinde “vizyon sahibi tek gerçek realist” dedi ve Cappuccio bu sloganı yüreklendirerek, az görülen görüşmeleri ve Rai Teche arşivlerinden aldıkları işleri birlikte düzenliyor. Filmin ilk yarısı, yönetmenin ana Rimini'sinde geçen I Vitelloni ve And The Ship Sails On'da gezerken, Nights of Cabiria ve Kadın Şehri sahneleri.

Cappuccio'nun röportajlarından biri de çıplak kızları ve erotik fantezileriyle ünlü İtalyan çizgi roman sanatçısı Milo Manara. Birbirlerinin yaratıcılığına olan karşılıklı hayranlıkları, Fellini'ye Manara'yı, hiç bir zaman bir film haline gelmeyen Tuhaf Hikayesi Tulum'a davet etmeye davet etti. Çizgi roman 1986'da İtalyan Corriere della Sera'da altı bölüm halinde göründü ve Cappuccio büyüleyici kökenini anlatıyor.

Fellini ve Manara, Fellini'nin kitaplarına aşık olan ve Don Juan'ın Öğretileri'ni çekmek istediği Perulu-Amerikan şaman yazarı Carlos Castaneda'yı bulmakla ilgilendiler. Bir gün telefonu çaldı: Castaneda, Los Angeles'ta bir toplantı önerdi, ardından yapımcı Maurizio Grimaldi ve yönetmen yardımcısı Andrea De Carlo ile birlikte Yucatan'a bir gezi önerdi. Ancak Castaneda, diğerleri devam ederken kısa bir süre yolculuktan ayrıldı, ancak metalik bir sesten gelen tuhaf telefon görüşmeleriyle takip edildiler; Meksikalı film izlemelerinin ürkütücü büyüsü, Cappuccio'ya yapılan video görüşmesinde aktris yazarı Christina Engelhardt tarafından anlatılıyor.

Dünyaca ilgili bu masal, G. Mastorna Voyage adlı bir film çekmek için Fellini’nin ünlü “lanetli” projesinin kısa bir anlatımını takip ediyor. Köln katedralinin önüne inen bir uçakla başlar ve yolcular ölümle hayalet arasında hayalet bir dünyaya çıkarlar. Cappuccio, Fellini'nin öbür dünyadaki belirsiz fikirlerini ifade ettiği, yaratıcılığa olan inancını evrenin gizemiyle bir kez daha teyit ettiği bir röportajla sona erer.

 

Vincenzo Lucarelli’nin heyecan verici müzikal seçimleri, önemli anlarda gusto ekliyor.

Bu gönderiyi paylaş