Hollywood’un tahtına yapay zeka göz koydu

Hollywood’un tahtına yapay zeka göz koydu

9.11.2017 tarihinde ABD’de kendi kendine korku hikayesi yazan yapay zeka çalışmasından sonra bilgisayarlar film çekmeye de başladı. Yapay zekanın çektiği kısa bir bilimkurgu filmi teknoloji dünyasında heyecan yarattı

Bir bilgisayar programı tarafından üretilen, bir bilim kurgu türü olan "Fractal" kısa filmi dünya basında yer aldı. Kendine benzeyen çoğunlukla karmaşık geometrik şekiller (fraktal), izleyicileri yaklaşık üç dakika boyunca distopik bir gezegene seyahate çıkarır. Dijital animatör Julius Horsthuis'un filmin imzası konusu yok.

FİLMİN KONUSU YOK

Horsthuis, "Fraktalları kullanarak, çizim veya modelleme yapmadan bir dünya icat ettim. Bu keşif, dijital film yapımı konusundaki heyecanlı unsurlardan biri" ifadelerine yer verdi.

İzleyicilerden büyük beğeni toplayan yapay zekanın üretilmesi, teknoloji dünyasında büyük heyecan uyandırdı. Bilgisayarlar tarafından üretilen filmlerin tek eksikliğinin hikaye olduğunu belirten uzmanlar, hikaye üretiminin modern yapay zeka teknolojisinin ötesinde olduğunu vurguladı. Öykü yazabilen yapay zeka sisteminin üretilmesiyle birlikte film endüstrisinde büyük değişikliklerin yaşanabileceği belirtiliyor. MIT Üniversitesi araştırmacılarının, korku hikayeleri yazan yapay zeka üzerinde çalıştığı bilinmektedir. Shelley, sosyal medya platformu Reddit'te paylaşılan korku hikayelerini besleyerek kendi hikayelerini üretebilir.

FRACTAL

Matematikte, bir fractal, Hausdorff boyutunun kesinlikle topolojik boyutu aştığı bir Öklid uzayının alt kümesidir. Fraktallar, Mandelbrot kümesinin art arda küçük büyütmelerinde gösterildiği gibi, burada hemen hemen aynı seviyelerde görünme eğilimindedir; bundan dolayı doğada her yerde fraktallara rastlanır. Fraktaller, kendi kendine benzerlik adı verilen ve gittikçe artan küçük ölçeklerde benzer desenler sergilerler; eğer bu çoğaltma Menger süngerinde olduğu gibi her ölçekte aynıysa, buna afine olarak adlandırılır. Fraktal geometri, topolojinin matematiksel dalında yatmaktadır.

Fraktalların sonlu geometrik şekillerden farklı olmasının bir yolu, ölçeklendikleri yoldur. Bir çokgenin kenar uzunluklarını iki katına çıkarmak, alanını iki ile çarpar; bu, iki (yeninin eski kenar uzunluğuna oranı), ikisinin gücüne (çokgenin içinde bulunduğu alanın boyutu) yükseltilir. Benzer şekilde, bir kürenin yarıçapı iki katına çıkarsa, hacmi sekiz (yani yeninin eski yarıçapa oranı) üç olanın gücüne (kürenin içinde bulunduğu boyut) kadar ölçeklenir. Bununla birlikte, eğer bir fraktalın bir boyutlu uzunluklarının tümü iki katına çıkarsa, fraktalın uzamsal içeriği, zorunlu olarak bir tamsayı olmayan bir güç ile ölçeklenir. Bu güce fraktalın fraktal boyutu denir ve genellikle fraktalın topolojik boyutunu aşar.

Analitik olarak, fraktallar genellikle hiçbir yerde ayırt edilemez. Sonsuz bir fraktal eğri, sıradan bir çizgiden farklı olarak uzayda sarım olarak algılanabilir - hala 1 boyutlu olmasına rağmen, fraktal boyutu da onun bir yüzeye benzediğini gösterir.

Bu gönderiyi paylaş