Hollywood’da 2’nci taciz bombası

Hollywood’da 2’nci taciz bombası

24.10.2017 tarihinde Los Angeles Times’ın haberine göre 72 yaşındaki senarist ve yönetmen Toback 38 farklı kadına cinsel tacizde bulundu.

Hollywood'u sallayan Harvey Weinstein skandalının ardından şimdi de Oscar adaylığı bulunan yönetmen ve senarist James Toback, 38 farklı kadına cinsel tacizde bulunmakla suçlandı.

Los Angeles Times'a göre, Toback, New York sokaklarındaki kadınlara yaklaştı ve onlara 'yıldız' olacağına söz verdi. Daha sonra Toback, kadınlarla tanıştı, kadınlara cinsel içerikli sorular sordu ve bazı durumlarda kadınlara dokundu ve taciz etti. Toback suçlamaları reddetti. Ayrıca 'diyabet ve kalp hastalığı' olduğunu belirten yönetmen, 22 yıllık cinsel davranışa maruz kaldığı için suçlamalara maruz kaldığını 'biyolojik olarak imkansız' olarak önerdi. Toback ile suçlananlar arasında Veruca Salt gitaristi ve vokalisti Louise Post ve 'As As Dünya Açıyor' dizisinde rol alan aktris Terri Conn bulunuyor.

 

Harvey Weinstein CBE

 (19 Mart 1952 doğumlu) Amerikalı eski film yapımcısı. Kendisi ve erkek kardeşi Bob Weinstein, Sex, Lies ve Videotape (1989), Ağlama Oyunu (1992), Pulp Fiction (1994), Heavenly Creatures (1994) gibi birçok başarılı bağımsız film çektiği eğlence şirketi Miramax’ın kurucu ortağıdır. , Afet ile Flört Etmek (1996) ve Aşık Shakespeare (1998). Weinstein, Shakespeare'i Love'da ürettiği için Akademi Ödülü'nü kazandı ve The Producers, Müzikal Billy Elliot ve August: Osage County de dahil olmak üzere çeşitli oyunlar ve müzikaller için yedi Tony Ödülü kazandı. Miramax’tan ayrıldıktan sonra Weinstein ve kardeşi Bob, mini-büyük bir film stüdyosu olan Weinstein Şirketi’ni kurdu. 2005'ten 2017'ye kadar Bob'la birlikte eş başkanlık yaptı.

2017 yılının Ekim ayında, Weinstein'a yönelik cinsel taciz iddialarını takiben şirketinden kovuldu ve Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi'nden atıldı. 31 Ekim’de 80’in üzerinde kadın Weinstein’a karşı suç duyurusunda bulundu. İddialar, MeToo sosyal medya kampanyasına ve dünyadaki güçlü erkeklere karşı şu anda "Weinstein etkisi" olarak adlandırılan benzer cinsel istismar iddialarını ve işten çıkarılmalarına yol açtı. 25 Mayıs 2018'de, Weinstein New York'ta tutuklandı, tecavüz ve diğer suçlarla suçlandı ve kefaletle serbest bırakıldı.

Bu gönderiyi paylaş