Carlos Santana, Konserde Trans Karşıtı Açıklamalar Yaptığı İçin Hayranlarının Onu Ezmesinin Ardından Özür Diledi

Carlos Santana, Konserde Trans Karşıtı Açıklamalar Yaptığı İçin Hayranlarının Onu Ezmesinin Ardından Özür Diledi

24 Ağustos 2023 haberlerinde

Carlos Santana , trans karşıtı yorumlar yaptığı bir videonun 24 Ağustos'ta viral hale gelmesinin ardından sosyal medyada insanlar tarafından eleştirildi . Geçen ay New Jersey'de düzenlenen konserde gitarist, insanların ne yaptığına dair bir konuşma yaptı. toplum içinde yapılmalı ve yapılmamalıdır. "Tanrı seni ve beni yarattığında, daha rahimden çıkmadan önce, kim olduğunu ve ne olduğunu biliyordun" dedi. "Daha sonra büyüyünce bazı şeyler görüyorsun ve kulağa hoş gelen bir şey olabileceğine inanmaya başlıyorsun ama bunun doğru olmadığını biliyorsun ."

Kalabalığın klipte kendisini alkışlamasının ardından Carlos şunu ekledi: "Kadın kadındır ve erkek de erkektir; hepsi bu." Sözlerine şöyle devam etti ve kapalı kapılar ardında özel olduğu sürece insanların ne yaptığının umursamadığını belirtti. “ Dolapta ne yapmak istersen , bu senin işin. Bu benim için sorun değil," dedi 76 yaşındaki adam. Daha sonra elleriyle yan yana işaret ederek komedyen Dave Chappelle ile "böyle" olduğunu iddia etti . 50 yaşındaki adam, son yıllarda trans karşıtı yorumlarda bulunduğu için de eleştiri yağmuruna tutuldu. Carlos konuşma sırasında Dave'e "kardeşim" bile dedi.

Konserdeki videosu viral hale geldikten kısa bir süre sonra hayranlarının çoğu, trans karşıtı açıklamalara tepki vermek için sosyal medyayı kullandı. Bir hayran, "Böylesine efsanevi bir sanatçı ne için bu nefreti yaymak zorunda :(" diye tweet attı, bir diğeri ise esprili bir şekilde, "Gerçekten konseri orada bırakıp para iadesi talep ederdi." Başka bir Twitter kullanıcısı Carlos'un "bittiğini" belirtti. Bir diğeri ise "Hiç başlamadım" diyerek alkışladı.

İnternetteki tepkinin ardından Carlos, 24 Ağustos'ta TMZ'ye bir açıklama yaparak sözlerinden dolayı özür diledi. "Duygusuz yorumlarım için özür dilerim. Bütün insanların ideallerini ve inançlarını onurlandırmak ve saygı duymak istediğimi yansıtmıyorlar” dedi. “Söylediklerimin insanları incittiğini ve amacımın bu olmadığının farkındayım. Transseksüel topluluktan ve kırdığım herkesten içtenlikle özür dilerim.” Ayrıca aynı gün Billboard'a konuşmasındaki "amacının" ne olduğunu açıklayan ayrı bir açıklama yayınladı.

 

“İşte her gün ulaşmaya çalıştığım kişisel hedefim. LGBTQ olsun ya da olmasın herkesin ideallerini ve inançlarını onurlandırmak ve saygı duymak istiyorum” diye yazdı. “Burası özgür iradenin gezegeni ve hepimize bu hediye verildi. Artık mutlu olmak, eğlenmek, herkesin istediğine inanması ve korkmadan kalbinizde takip etmesi için bu hedefin peşinden koşacağım. Olduğunuz ışıkta büyümek ve parlamak, gerçek, gerçek ve özgün olmak cesaret gerektirir. Büyüyoruz ve ışığımızı Sevgi ve iltifatlarla parlatmayı öğreniyoruz. Görkemli bir varoluşa sahip ol. Barış." Onun açıklamaları, gençler için cinsiyet onaylayıcı sağlık hizmetlerini yasaklamak isteyen bazı eyaletler de dahil olmak üzere ABD'deki trans karşıtı mevzuatın hemen ardından geldi.

Bu gönderiyi paylaş