Hollywood, Putin'in Parya Devleti ile Hala Yatakta ve Rus Gişesi Patlıyor

Hollywood, Putin'in Parya Devleti ile Hala Yatakta - ve Rus Gişesi Patlıyor

Rusya'nın geçen yılki geniş kapsamlı işgalinden bu yana ilk kez düzenlenen Berlin Film Festivali'nde bu hafta, Ukrayna'daki savaş ilgi odağı oldu.

Perşembe günkü açılış töreninde, Ukrayna cumhurbaşkanı Volodomyr Zelenskyy, festival müdavimlerini Rusya'nın kışkırtılmamış saldırgan savaşına “sessiz kalmamaya” teşvik etmek için uydu aracılığıyla göründü. Bu hafta Ukrayna lideri "Süper Güç" belgesel portresinin prömiyerini yapan Sean Penn, "savaş suçlusu" ve "ürkütücü küçük zorba" olarak tanımladığı Rus diktatör Vladimir Putin'e saldırdı.

Küresel film camiası - Kremlin'in canice saldırısını neredeyse oybirliğiyle kınayarak - Ukrayna'nın savaş çabalarına destek verdiğinden, savaşın başlamasından bu yana ahlaki öfke eksik olmadı. Ancak pek çok ABD'li ve yabancı şirket sessizce Putin'in parya devletiyle iş yapmaya devam ediyor veya savaş başladığında ara verilen anlaşma yapma sürecini yeniden başlattı.

Ukrayna işgalinin ardından Rus sinemalarından Hollywood destek direkleri çekilmiş olsa da, ülkedeki sergicilerdeki bilet satışlarını takip eden Russia's Cinema Fund'ın verilerine göre, savaşın başlamasından sonra geçen yıl Rusya'da 140'tan fazla ABD filmi gösterime girdi.

Geçen kış Hollywood'un geri çekilmesinin ardından çöküşün eşiğine gelen Rusya gişe hasılatı, yine de şimdiye kadarki en iyi başlangıcını yaptı ve Ocak ayı sergi endüstrisinin tüm zamanların en çok hasılat yapan ayı oldu.

Guy Ritchie'nin STXinternational tarafından dünya çapında yayınlanan casus aksiyon komedisi “Operation Fortune: Ruse de Guerre” ve Lionsgate tarafından uluslararası dağıtımını yapan aksiyon-gerilim filmi “Plane” (resimde, üstte) şu anda Rusya'da 2023'ün en çok hasılat yapan 10 filmi arasında yer alıyor , Box Office Mojo verilerine göre. Şimdiye kadar 130'dan fazla uluslararası oyunun bu yıl piyasaya sürülmesi planlanıyor.

Bir STXinternational temsilcisi bu haber için yorum yapmaktan kaçındı. "Plane" ve Jennifer Lopez başrollü "Shotgun Wedding" de dahil olmak üzere Lionsgate başlıklarının Rusya'da piyasaya sürülmesi sorulduğunda, bir şirket sözcüsü yorum yapmaktan kaçındı, ancak konuyu bilen bir kişi Variety'ye şirketin Rusya ile yeni işlere ara verdiğini ancak devam ettiğini söyledi. uluslararası yaptırımlarla karşı karşıya olmayan kuruluşlarla savaştan önce imzalanan sözleşmelere uymak.

Ancak diğer şirketler, savaş başladığından beri yeni anlaşmalar imzalıyor. Büyük bir ABD satış ajansı, "Rusya merkezli kuruluşlarla" iş yapmadığını iddia etti, ancak üçüncü taraf dağıtımcılara satılan filmlerin Rus sinemalarında gösterilebileceğini kabul etti. Bu arada, Box Office Mojo'ya göre "Üç Bin Yıllık Hasret" Rusya gişesinde geçen yıl 4,3 milyon dolardan fazla hasılat yapan FilmNation, filmlerini ülkede gösterime sokmak isteyip istemediklerine karar vermeyi içerik üreticilerine bırakıyor. .

ABD ve Avrupa tarafından Rus oligarklarına ve Kremlin bağlantılı şirketlere uygulanan bir dizi yaptırıma rağmen, Amerikan şirketlerinin yaptırım listesinde olmayan Rus kuruluşlarla iş yapmasını yasaklayan herhangi bir yasa yok. Önde gelen birçok Rus dağıtım şirketi, Avrupa'nın başka yerlerinde mağazalar açmış veya hâlihazırda üslere sahip olduğundan, yabancı sözleşmeler imzalarken Rus bankalarından yapılan uluslararası ödemeleri dondurmaktan kaçınmalarına olanak tanıyor.

Berlin Film Festivali ve Avrupa Film Pazarı, Cannes, Venedik ve diğer festivallerin izinden giderek bağımsız Rus film yapımcılarının ve sektör temsilcilerinin bu yılki etkinliğe katılmasına izin verirken, Putin rejimiyle bağlantılı veya rejimi destekleyenleri yasakladı.

En iyi Rus distribütörler, en az yarım düzine şirketin resmi EFM mekanlarının dışında toplantılar yapmasıyla Berlin biletlerini yumrukladı. Ruben Östlund'un Cannes Palme d'Or ödüllü “Üzüntü Üçgeni”ni yayınlayan sanat evi distribütörü A-One'dan Daniel Goroshko, kamuoyundaki büyük beğeniye rağmen, “Rus distribütörlerle çalışmayan daha fazla şirket yeniden başlamaya karar verdi” dedi. ” geçen Aralık ayında Rus sinemalarında.

Variety'nin ulaştığı Avrupalı satış acenteleri arasında bazıları kategorik olarak Rus alıcılarla çalışmayı reddettiklerini söylerken, diğerleri hala Putin rejimiyle hiçbir bağı olmayan uzun süredir devam eden müşterilerle iş yapmaya istekli.

Bu arada Fransız satıcılar, Rusya anlaşmaları konusunda çekingen davranmadılar: Geçen ay, bir grup Fransız satış acentesi, Unifrance'ın Paris'teki Rendez-Vous'una katılan Rus dağıtım şirketlerinin otel masraflarını karşılamak için bir araya geldi.

Unifrance'a göre Rusya, önceki üç yılın her birinde ilk ikiye girdikten sonra 2022'de 2,6 milyon kabulle Fransız filmleri için üçüncü en büyük uluslararası pazar oldu. Pathé'nin gösterişli destanı “Üç Silahşörler”, önümüzdeki aylarda Rusya'da sinemalarda gösterime girmesi planlanan yüksek profilli Fransız oyunları arasında yer alıyor.

İsminin verilmesini istemeyen bir Fransız satış temsilcisi, Variety'ye sektörün pozisyonunu savundu ve yabancı filmlerin tamamen karartılmasının yalnızca Rusya'yı - Ukrayna savaşına itiraz eden birçok Rus vatandaşı da dahil olmak üzere - uluslararası toplumdan daha fazla izole etmeye hizmet edeceğini belirtti. "Putin'in istediği bu" dediler.

Aslında, Rus endüstrisi, 2021'de dünyanın en büyük altıncı tiyatro pazarı olan bu pazarla iş yapmaya hevesli istekli ortaklar konusunda hiçbir eksiklik görmedi.

Rusya'dan petrol almaya devam eden ve Ukrayna savaşını kınamayı kararlılıkla reddeden Hindistan'da, Rus şirketleri geçtiğimiz Kasım ayında Goa'daki Film Pazarı pazarında faaliyet gösteriyordu. Yerel ortaklara kur yapmak isteyen Rus yöneticiler. (Her iki devlet destekli kuruluş da Avrupa Film Pazarından yasaklanmıştır.)

Bu arada, Gazprom-Media'nın sahibi olduğu üst düzey yapım ve dağıtım şirketi Central Partnership, yakın zamanda önde gelen dağıtımcı Four Star Films ile bir dizi Rus yapımı filmi Orta Doğu ve Kuzey Afrika'daki sinemalara getirmek için bir anlaşma imzaladı. Central Partnership CEO'su Vadim Vereschagin, şirketin Rus aksiyon-gerilim filmleri ve diğer tür filmlerine yönelik güçlü bir iştahın olduğu Latin Amerika'ya da "tüm malzemeyi" getirdiğini söyledi.

Küresel film endüstrisinin büyük bir kısmının Putin'in Rusya'sıyla iş yapmaya devam etmesi, geçen yılın kamuoyundaki duruşunu keskin bir şekilde ortaya koyuyor. Yine de birçok film yapımcısı, riskler bu kadar yüksekken Rusya karşıtı duruşlarından taviz vermeyeceklerinde ısrar ediyor.

Berlin'de Variety tarafından, özür dilemeden Ukrayna yanlısı “Süper Gücü”nün Rus sinemalarında gösterime girmesi nasıl hissedeceği sorulduğunda, Penn meydan okudu ve küresel sinemada [tek bir] rublenin el değiştirmesini içeren hiçbir şeye yer olmadığını” savundu. eğlence sektörü.

 

Ukraynalı yapımcı ve dağıtımcı Denis Ivanov, Rus film şirketlerinin Hollywood ve diğer yabancı ortaklarla imzaladığı anlaşmalar ile ülkesini yerle bir eden silahlar arasında doğrudan bir çizgi çizerek bu duyguyu yineledi.

Rus vergi mükelleflerinin savaş çabalarını doğrudan finanse ettiğini kaydeden İvanov, "Ukrayna'daki kitlesel katliamı durdurmanın" tek yolunun bu olduğu konusunda ısrar ederek, Rus endüstrisiyle yapılan tüm anlaşmaların toptan yasaklanması çağrısında bulundu.

Bu gönderiyi paylaş