Türk sineması yine de Hollywood’un önünde duruyor

Türk sineması yine de Hollywood’un önünde duruyor

2019'a iki hafta kala yani 15.12.2018 tarihindeTürk sineması kendi rekorunu kırdı bile. 65 milyon biletin kesildiği 2018'de, 40.7 milyon kişinin tercihi yerli filmlerdi. Müslüm Babakomedinin hakimiyetine son verirken komedide ise seyirci Arif V 216 ile Ailecek Şaşkınız'a yöneldi. Bağımsız sinemada da Ahlat Ağacı yıla damgasını vurdu.

MEDOLİYONUN DİĞER YÜZÜ

Ancak kesin bir kayıt var. Türk filmleriyle ilgili. Bu yılın 49. haftası itibariyle 163 yerli film yayınlandı ve 40,7 milyon seyirci Türkiye filmlerine gitti.

2017 yılında izleyici önünde 151 yerli prodüksiyon ortaya çıktı ve bu filmlere 40,3 milyon bilet kesildi.

Ama madalyonun başka bir tarafı var. Bu 40.7 milyon biletin 23.2 milyonu, 1 milyonu geçen sekiz filme aittir. Öte yandan, 17.5 milyon izleyici tarafından 155 yerli film izlendi.

Bu resim, ev sinemasında kronikleşen distribütör sorununun halen devam ettiğini göstermektedir.

MÜSLÜM EZBERLERİ  BOZDU

Uzun zamandır egemen olan içerik bakımından “Türkiye'de sadece komedi filmleri yapıyor” diyoruz ki şimdi aşı yaklaşıyor. 2018'de en çok izlenen film olan Müslüm Baba, iyi bir biyografi ve dramanın izleyiciyle buluşabileceğini gösterdi. Bu aynı zamanda sektörden üreticilerin şimdi bu tür hikayelere dönüştüğü haberidir.

Komedide kaliteli filmlere doğru bir eğilim var. İzleyicilerin sulu sepken komediler yerine prodüksiyon, mizah ve öykü ile kaliteli yapımları tercih ettiği görülüyor. Bu eğilimin somut göstergeleri Arif V 216 ve Ailecek Şaşkınızız'ın sayısıdır. Yani ana akım sinemada, bar yükseliyor ...

 

YOUTUBER'LAR BAŞARILI MI?

YouTuber'ların dijital ortamda olduğu gibi sinemada da bir karşılığı olacak mı?

Bu sorunun cevabını hâlâ vermek zor. Bu yıl vizyona giren Enes Batur: Hayal mi Gerçek mi? birtakım öngörülerde bulunmamızı sağladı.

1 milyon sınırını aşan film belki, dijital dünyadaki başarının nicel olarak sinemaya tahvil edilebileceğini gösterdi bize. Fakat içerik ve prodüksiyon olarak vasatın altında kalan bu yapım, filme giden seyirciyi ne kadar tatmin etti orası bilinmez.

EN ÇOK İZLENEN İLK 10'DAN SADECE İKİSİ YABANCI

Yerli filmlerin yabancı filmlerden daha fazla tercih edilmesi, en çok izlenen 10 film listesinde de kendini gösteriyor. 2018'de en çok izlenen 10 filmden sadece ikisi yabancı. Onlar da Yenilmezler: Sonsuzluk Savaşı ve Deadpool 2.

Bu gönderiyi paylaş