Oscar Kısa Listeleri Analizi: Çift Doz 'Flee' ve Billie Eilish'ten Neler Yapılmalı; 'Titane' ve 'Roadrunner' MIA Olmak

Oscar Kısa Listeleri Analizi: Çift Doz 'Flee' ve Billie Eilish'ten Neler Yapılmalı; 'Titane' ve 'Roadrunner' MIA Olmak

 21 Aralık 2021 haberlerinde  Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi Salı günü 10 Oscar kategorisinde 15 finalistin açıklandığını duyurdu - belgesel uzun metrajlı, belgesel kısa, uluslararası uzun metrajlı, makyaj/saç şekillendirme, orijinal müzik, orijinal şarkı, kısa animasyon, canlı aksiyon kısa, ses ve görsel efektler - bize örgütün yaklaşık 10.000 üyesinin 27 Ocak - 1 Şubat arası adaylık oylaması penceresine girmeyi nasıl düşündükleri hakkında bazı ipuçları sunuyor.

 

Doğru, bu kısa listelerin her biri farklı branşlardan üyeler tarafından seçildi, oysa tüm branşlar eninde sonunda en iyi resim yarışına ağırlık verecekler; artı, bu kısa listelerin çoğu, doğası gereği, daha büyük ölçekli filmleri daha küçük ölçekli filmler yerine öne çıkarma eğilimindedir, oysa en üst kategoride durum genellikle bunun tersidir. Ama yine de, örneğin Bond filmi Ölmek İçin Zaman Yok'un uygun olduğu beş listenin hepsinde görünmesi ve Dune'un dördünde bunu yapması dikkat çekicidir, oysa Meyan Köklü Pizza ve Hadi Hadi, tamamen MIA.

Danimarka filmi Flee'nin hem uzun metrajlı uzun metrajlı hem de uzun metrajlı film listelerinde yer alması beklenmedik değildi, ancak yine de etkileyiciydi - bir Afgan mültecinin yolculuğunun güçlü portresi, bu iki kategoride aday gösterilen ilk film olabilir ve animasyon filmi olabilir. özelliği (ki bunun için kısa liste yoktur).

 

Uluslararası uzun metrajlı film yarışmasından bahsetmişken, bu yılki Cannes Film Festivali Altın Palmiye kazananı Julia Ducournau'nun Titane'ının (Fransa) son 15'e girmemiş olması kesinlikle dikkate değer. Grafik film inanılmaz derecede bölücü, ancak çoğu kişi bunun ilerleyeceğini düşündü. en azından ikinci tura kadar, hatta yönetim kurulu bu yıl “kurtarıyor” olmasa bile ve merak ediyorum ki, bu kararsızlık Ducournau'nun en iyi yönetmen yarışındaki şansını gerçekten artırabilir mi? Bu arada festivalde ikinci sırayı paylaşan iki film, iki Oscar ödüllü Asghar Farhadi'nin A Hero (İran) ve Juho Kuosmanen'in 6 Nolu Bölmesi (Finlandiya) da yer aldı. Bu Neon için hayal kırıklığı yaratan bir haber, ancak filmlerin ilgili ABD distribütörleri olan Amazon ve Sony Classics için hoş geldiniz haberi.

 

Yarışmaları arasında, hem New York Film Eleştirmenleri Birliği hem de Los Angeles Film Eleştirmenleri Birliği'nin en iyi film seçimi olan Janus filmi Drive My Car (Japonya); Netflix'in zorladığı The Hand of God (İtalya) (flamada ayrıca Meksika'nın Çalınanlar için Duaları devam ediyor); Norveç'in Dünyanın En Kötü Kişisi; ve Hollywood'da tanınmış aktörler için üç araç, Oscar ödüllü Javier Bardem (İspanya'nın The Good Boss'u, Bardem'in karısı Penélope Cruz'un oynadığı Pedro Almodovar'ın Parallel Mothers'ı üzerinden tartışmalı bir şekilde girildi), Downton Abbey mezunu Dan Stevens (Almanya'nın I'm Your Man) ve Prometheus'un başrol oyuncusu Noomi Rapace (İzlanda'nın Kuzusu).

Bu yılki Karlovy Vary Uluslararası Film Festivali'nin açılışını yapan Zatopek (Çek Cumhuriyeti) ve bu yıl Cannes'da Belirli Bir Bakış ödülünü kazanan Yumrukların Açılması (Rusya) da dahil olmak üzere diğer birçok iyi filmin yetersiz kalmasına üzüldüm. .

 

Billie Eilish ve Finneas (No Time to Die'dan “No Time to Die”), Beyoncé (King Richard'dan (“Be Alive”), Jay-Z'nin ezgileriyle bu yılın orijinal şarkı kısa listesi kesinlikle tarihteki en yıldızlarla dolu şarkı. The Harder They Fall'dan (“Guns Go Bang”), U2 (“Your Song Saved My Life”, Sing 2'den), Carole King ve Jennifer Hudson (“Here I Am”, Respect'ten), Ariana Grande (“Just Look Up” Don't Look Up'dan), Lin-Manuel Miranda (Encanto'dan “Dos Oruguitas”), Brian Wilson (“Right Where I Ait Olduğum Yer”, Brian Wilson: Long Promised Road), Van Morrison (“Down to Joy”, Belfast'tan) , ONA (“Otomatik Kadın” Bruised), Pasek & Paul ve Amandla Stenberg (“Sevgili Evan Hansen'den “The Anonymous Ones”) ve Kid Cudi (“Guns Go Bang” ve “Just Look Up” adlı iki şarkının yazarı) arasında. sadece beş yer için yarışanlar. Akademi girişimci hissediyorsa, Hollywood Bowl'u kiralamalı ve tüm finalistleri şarkılarını söylemeye davet etmelidir - bahse girerim çoğu ortaya çıkar ve harika bir konser olur!

 

Liste, kaçınılmaz olarak, diğer birçok önemli sanatçı için de kötü haberler getirdi - aralarında Camila Cabello (“Million to One”, Cinderella, Idina Menzel ve Laura Veltz'in “Dream Girl”), Anderson .Paak ve Bruno'dan başka bir melodiyle sıçradı. Mars (Shang-Chi ve On Yüzük Efsanesi'nden “Gökyüzünde Ateş”), Jon Batiste (İlk Dalga'dan (“Nefes”), Eddie Vedder (“Babamın Kızı” Bayrak Günü), Floransa + Makine (Cruella'dan (“Call Me Cruella”) ve The National (Cyrano müzikali için yarışan birkaç şarkısı vardı).

 

İlerleyen iki uzun metrajlı filme özellikle tebrikler: CODA'nın yazarı/yönetmeni Sian Heder, aynı zamanda filmin bitiş jeneriği için orijinal bir şarkı yazan - hayatında daha önce hiç şarkı yazmamış - sadece koştuğu için parası bitti ve var olan bir şarkının haklarını artık karşılayamadı, bu da güzel “Beyond the Shore” ile sonuçlandı; ve elli yılda Oscar'a aday gösterildiği 12 kez de kaybeden, ancak asla pes etmeyen ve düşük profilli Dört İyi Gün'den ilham veren “Somehow You Do” ile efsanevi Diane Warren yarışta kalmaya devam ediyor. (Warren'ın kaydetmesi için arkadaşı William Shatner'ı işe aldığı şarkının sözlü kapağı için müzik videosuna bakın - oldukça harika.)

 

Skorlara gelince, The Power of the Dog ve Spencer ile Jonny Greenwood ve Dune ve No Time to Die ile Hans Zimmer en çok kutlanacak isimlere sahipler. Yeşil ışık yakılan diğer olağan şüpheliler arasında Alexandre Desplat (Fransız Gönderisi), Alberto Iglesias (Paralel Anneler) ve Carter Burwell (Macbeth'in Trajedisi) yer alıyor. Nicholas Britell (Don't Look Up), Kris Bowers (King Richard) ve Jeymes Samuel (The Harder They Fall) gibi yükselen yıldızlar da güzel bir gösteri yaptı.

Dışardan bakanlar arasında Marco Beltrami (Sessiz Bir Yer Bölüm II), Steven Price (Soho'da Geçen Gece), Nathan Johnson (Kabus Sokağı), Dickon Hinchliffe (Kayıp Kız) ve daha önce bahsedilen The National (Hadi) vardı. Hadi).

 

138 başlığın uygun olduğu süper rekabetçi belgesel uzun metrajlı yarış, çeşitli finalistlerle sonuçlandı - Suriyeli mültecilerden (Megan Mylan'ın Basit Suyu) pandemiye (Matthew Heineman'ın İlk Dalgası) ve Zimbabve'ye kadar her şeyi kapsayan güçlü filmler seçimler (Camilla Nielsson'ın Başkanı) - ancak birkaç sürpriz var. Gelişen müzik merkezlerinin beşte biri: RJ Cutler'ın Billie Eilish'i: The World's a Little Blurry, Todd Haynes'in The Velvet Underground ve Ahmir “Questlove” Thompson'ın yasakçı öncüsü Summer of Soul (seçmenlerden duyduklarıma göre). , en iyi resim kategorisine giren ilk belgesel bile olabilir).

 

En dikkate değer belge özelliği ihmalleri Oscar ödüllü Morgan Neville'in Roadrunner: Anthony Bourdain Hakkında Bir Film, ticari olarak başarılı bir belgesel olan ve geç konunun sesini manipüle ettiği ortaya çıktıktan sonra dalda tartışmalı hale geldi; Oscar adayı Evgeny Afineevsky'nin Papa Francis'e eşi benzeri görülmemiş bir erişim hakkı verilen Francesco; Emily Kunstler ve Sarah Kunstler'den We Are We Are: A Chronicle of Irkçılık in America; Oscar adayı Liz Garbus' Becoming Cousteau; ve iki hasta aktör portresi, Ting Poo ve Leo Scott'ın Val'i (aktör Val Kilmer) ve Rachel Fleit'in Tanıtımı, Selma Blair (aktris Selma Blair).

 

Makyaj/saç şekillendirme listesinden MIA olarak beni etkileyen başlıklar Spencer, The Power of the Dog, Being the Ricardos ve Last Night in Soho; ses listesinden The Last Duel, Nightmare Alley ve Shang-Chi and the Legend of the Ten Ring; ve görsel efekt listesinden Swan Song, Don't Look Up, The Suicide Squad, The Tomorrow War ve Jungle Cruise vardı.

 

Seçilen (veya seçilmeyen) şortların çoğuna aşina olduğumu iddia edemem, ancak Shaquille O'Neal tarafından desteklenen kısa belgesel The Queen of Basketball'un dahil edilmesini memnuniyetle not ediyorum; canlı aksiyon kısa filmi When the Sun Sets, Phumi Morare'nin son derece kişisel Chapman Üniversitesi MFA tez filmi, Güney Afrikalı'nın daha önce Öğrenci Akademisi Ödülü ile ödüllendirildiği; ve Raya and the Last Dragon'dan önce sinemalarda gösterilen Pixar animasyon kısa filmi Us Again.

 

Oldukça şaşırtıcı bir şekilde, Disney ve Pixar çalışanlarının kısa film ve uzun metrajlı animasyon dalındaki yoğun varlığı göz önüne alındığında, Encanto'nun önünde oynayan Disney's Far from the Tree ve Disney+'da olan Pixar'ın Twenty Something ve Nona'sı kaçırıldı.

Bu gönderiyi paylaş