Ölümcül Astroworld Konserini Araştırmak İçin Kongre Paneli

 

22 Aralık 2021 tarihinde  Bir Kongre komitesi, Houston'daki Astroworld müzik festivalinin organizatörü hakkında, büyük bir kalabalık dalgası sırasında 10 kişinin öldüğü ve katılımcıların o kadar sıkı bir şekilde paketlendiği, birçoğunun nefes alamadığını veya kollarını hareket ettiremediğini soruşturma başlattı.

Meclis Gözetim ve Reform Komitesi Çarşamba günü Live Nation Entertainment Inc.'in başkanı ve CEO'su Michael Rapino'ya, şirketin 5 Kasım festivalindeki rolü ve rap süperstarı Travis Scott'ın konserindeki rolü hakkında bilgi isteyen bir mektup gönderdi.

Komitenin talep ettiği bilgiler arasında güvenlik, kalabalık kontrolü ve toplu zayiat olay planlaması ile ilgili ayrıntılar; konserden önce dile getirilen güvenlik endişeleri hakkında Live Nation veya yan kuruluşları tarafından yapılan gösteri öncesi brifingler hakkında ayrıntılar; ve konser organizatörünün gelecekteki etkinliklerde yaralanmaları veya ölümleri önlemek için hangi adımları atacağı.

Komite mektupta, "Son raporlar, şirketinizin Astroworld Festivali'ne katılan 50.000 konser ziyaretçisinin güvenliğini sağlamak için yeterli adımları atıp atmadığı konusunda ciddi endişeler uyandırıyor" dedi. Komite, Live Nation'ın 7 Ocak'a kadar sorularla ilgili belgeleri sağlamasını ve 12 Ocak'a kadar komite üyelerine brifing vermesini istiyor. Komiteye böyle bir brifing kapalı kapılar ardında olacak ve halka açık olmayacaktı. Bir Canlı Ulus sözcüsü, yorum isteyen bir e-postaya hemen yanıt vermedi. 10 kurbanın en küçüğü 9 yaşındaki Ezra Blount'du. Scott'ın sahneye çıktığı assolist olarak ölen diğerlerinin yaşları 14 ile 27 arasında değişiyordu. Festival alanında yaklaşık 300 kişi yaralanarak tedavi altına alınırken, 25 kişi de hastanelere kaldırıldı. Geçen hafta yetkililer, konserde öldürülen kişilerin kompresyon asfiksisinden öldüğünü açıkladı. Bir tıp uzmanı, olaydaki kalabalığın yarattığı baskının o kadar büyük olduğunu ve kurbanların ciğerlerindeki tüm havayı hızla sıktığını ve bir dakika içinde bayılmalarına ve kalp gibi kritik organlar nedeniyle ölmelerine neden olduğunu söylüyor. ve beyin oksijensiz kaldı.

Bu gönderiyi paylaş